phone

+48 798 346 706

mail

csm.wloclawek@gmail.com

place

Włocławek, ul. Cienista 14

Pon.-Pt. 9.00-18.00

Logo
call
Hamburger x

Kamień nazębny i osad – dlaczego ważne jest jego usuwanie?

Czyste i zdrowe zęby to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim gwarancja zdrowia całego organizmu. Niestety, wiele osób zapomina o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego i osadu, co prowadzi do poważnych problemów stomatologicznych. 

Co to jest kamień nazębny i osad?

Kamień nazębny to twarde złogi, które powstają na powierzchni zębów na skutek mineralizacji osadu. Osad zębowy, zwany również płytą nazębną, to miękka substancja składająca się głównie z bakterii, resztek pokarmowych oraz śliny. W wyniku braku odpowiedniej higieny jamy ustnej i niewystarczającego szczotkowania zębów, osad ten stopniowo twardnieje i przekształca się w kamień nazębny. Kamień może występować zarówno na koronach zębów, jak i poniżej linii dziąseł, co utrudnia jego samodzielne usunięcie.

Skutki zdrowotne nieusuwania kamienia nazębnego i osadu

Nieusunięty kamień nazębny i osad mogą prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim sprzyjają rozwojowi próchnicy, która może doprowadzić do bólu zęba, a nawet utraty zębów. Ponadto, kamień nazębny może powodować stany zapalne dziąseł, takie jak gingiwitis czy parodontozę, które objawiają się krwawieniem, zaczerwienieniem oraz obrzękiem dziąseł. W dłuższej perspektywie, nieleczone stany zapalne dziąseł mogą prowadzić do uszkodzenia kości szczękowej oraz utraty zębów.

Jak usuwać kamień nazębny i osad?

Regularne usuwanie kamienia nazębnego i osadu jest kluczowe dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celach profilaktycznych. Zapraszamy do naszego Centrum Stomatologii Michelin we Włocławku, gdzie przyjmuje m.in. lekarz dentysta Damian Chybicki. Profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego to najlepszy sposób, aby zadbać zarówno o zdrowie, jak i estetykę zębów. Oprócz tego ważna jest codzienna higiena, która obejmuje dokładne szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej. Dodatkowo, warto stosować płyny do płukania jamy ustnej, które pomagają w walce z bakteriami i osadem. 

phone

+48 798 346 706

mail

csm.wloclawek@gmail.com

place

Włocławek, ul. Cienista 14

Pon.-Pt. 9.00-18.00